אילו יכולת לחוות את העיר

מגובה של 95 ס"מ
גובה ממוצע של ילד/ה בריא/ה בן/ת 3

מה היית עושה אחרת?

התחלה טובה לחיים של כל ילד וילדה
זו ההשקעה הטובה ביותר שעיר יכולה לעשות

מחקרים מראים כי השקעה בילדים בגילאי 0-3 מחזירה בממוצע פי 8 מהסכום שהושקע.
ככל שגיל הילדים עולה, כך החזר ההשקעה קטן יותר.

למה דווקא הגיל הרך

3 שנות החיים הראשונות הינן קריטיות בפיתוח היכולות הקוגנטיביות.
מוח של ילד יוצר בשנים אלה מעל מיליון קשרים נוירוניים בכל שנייה. מחקרים מדעיים רבים מוכיחים כי חוויות מוקדמות, מעצבות את המוח המתפתח ויוצרות את הבסיס לבריאות תקינה ולמידה משופרת. ילד בעל התחלה טובה בחיים הוא ילד בעל סיכוי גדול יותר לממש את היכולות שלו. על כן, תקופה זו הינה קריטית לתפקוד בהמשך החיים.

צעירים ככל שיהיו, ילדים חווים, מרגישים, חושבים, רואים ושומעים את העולם הסובב אותם. לכן חשוב לקחת בחשבון את נקודת מבטם בכלל היבטי חייהם.

ערים שטובות לתינוקות, לפעוטות ולמטפליהם הן ערים שטובות לכולם. תינוקות ופעוטות הם אוכלוסייה פגיעה, תלויה בסביבה ובעלת דחף חזק לחקור ולשחק. מנקודת מבט תכנונית, פירוש הדבר הוא שאם נדאג למרחב בטוח, נקי ומעניין דיו עבורם, סביר להניח שהוא יתאים לכלל האוכלוסייה.

מרחב ציבורי

לסביבה הפיסית השפעה ארוכת טווח על הבריאות ועל ההתפתחות הפיסית והרגשית של תינוקות ופעוטות – הם זקוקים לסביבות בטוחות ובריאות, עם גישה לטבע ולשירותים חיוניים; לאינטראקציות תדירות, חמות ומגיבות עם מבוגרים אוהבים; ולסביבה מעוררת גירויים שבה יוכלו לשחק ולחקור את העולם שסביבם.

תינוקות ופעוטות חווים את המרחב בגובה ובקצב אחר – הם זקוקים למקומות שהייה לטובת מנוחה לאורך הדרך ולטובת משחק אשר מהווה מרכיב חיוני להתפתחותם ותורם לפיתוח יכולות פיסיות, חברתיות ויצירתיות. כמו כן, הם זקוקים לסביבה פיסית עשירה בגירויים, כגון צבעים וטקסטורות, אשר תורמת ליצירת חוויות התורמות לבניית היכולות הקוגניטיביות.

ניידות

תינוקות ופעוטות אינם מסתובבים בערים בכוחות עצמם – ההורים והמטפלים שלהם צריכים להחליט לאן ללכת וכמה זמן להישאר. רחובות שאינם מזמינים להליכה ברגל מעודדים הסעת הילדים ברכב ואילו סביבה בטוחה מעודדת הליכה ורכיבה.

לתחבורה ממונעת עלולות להיות השלכות שליליות על תינוקות ופעוטות – תינוקות ופעוטות נמצאים בסיכון גבוה להיפגע מתאונות דרכים  ( 500 ילדים מתים בעולם מדי יום כתוצאה מתאונות דרכים) .כמו כן, רמות גבוהות של רעש וזיהום אור עלולות לגרום ללחץ, קשיי שינה ופגיעה בהתפתחות הקוגניטיבית. (כ-127,000 ילדים מתחת לגיל 5 מתים בעולם מדי שנה כתוצאה מזיהום אוויר).

נדרשת תשומת לב לתנאים התומכים בבטיחות, נגישות ונוחות של הורים וילדים ברגל ובאופניים לשירותים כגון חינוך, בריאות ומסחר.- שימוש באמצעים כגון: מיתון תנועה, שיפור מעברי חצייה, מדרכות רחבות ונגישות ועוד עשויים לעודד הליכה ברגל ורכיבה באופניים.

תמיכה בהורים

לקשר הורה ילד תפקיד קריטי להתפתחות מיטיבה.  
הורים הנמצאים ברווחה מטפלים טוב יותר בילדיהם שכן תחושת ביטחון ונינוחות של המטפל חיונית לזו של הפעוט. לכן חשוב להתייחס ולטפח את הרווחה וההתפתחות של ילדים תוך שנתייחס ונטפח גם את הרווחה של ההורים והמשפחה שלהם.

איך הרשות המקומית שלך מתכוננת לעתיד?

תכנית אורבן 95 נותנת לך כלים להתכונן לשינויים הדמוגרפיים, הכלכליים, החברתיים והסביבתיים ביישוב שלך!

ישראל מובילה באופן ניכר
בשיעורי הפריון מבין מדינות ה-OECD.
היא חריגה ממדינות שדומות לה במונחי תמ"ג לנפש, שכן שם שיעורי פריון הילודה נמוכים בהרבה. שיעורי פריון ממוצעים במדינות ה-OECD 1.7 ילדים לאישה.
בישראל 3.01 ילדים לאישה בממוצע

900000
בישראל כ-10% מהאוכלוסייה
כיום הם ילדים עד גיל 4
2021
בשנת 2030 מספרם יתקרב ל-1.3 מיליון
ובשנת 2050 יגיע ליותר מ-2.2 מיליון ילדים שהם כ-12% מהאוכלוסייה.

תכנית אורבן 95 נותנת לך כלים להתכונן לשינויים הדמוגרפיים ביישוב שלך!